כירון, גרם שמיים שהתגלה בשנת 1977, נחשב כחצי אסטרואיד חצי כוכב שביט ושייך לקנטאורים. מאז שהתגלה זוהי החזרה הראשונה שלו אל מזל טלה, מכיוון שהתגלה במזל שור. האורביט שלו הוא אליפטי בעל אקסצנטריות גבוהה, כאשר מחזור אחד אורך כ-51 שנים, ולכן הוא שוהה זמנים שונים במזלות. בדגים הוא היה כשמונה שנים ובטלה הוא יעבור למשך תשע שנים עד 2027. טלה הוא המזל שבו כירון שוהה הכי הרבה זמן ונמצא בתנועה יחסית איטית, ובמאזניים הוא שוהה את אורך הזמן הקצר ביותר, תנועתו מהירה יותר והוא הכי קרוב לשמש במסלולו.

מאז גילויו ועד היום, כירון עדיין נמצא תחת בדיקה וישנם אסטרולוגים שלא משתמשים בו בכלל בניתוח מפות. מבין האסטרולוגים שכן משתמשים בו, חלק סבורים שהוא שליט מזל בתולה והצד השני, שאני ביניהם, אינם רואים בכירון שליט של אף מזל. ישנן מספר סיבות, כאשר העיקרית ביניהן מבחינתי היא שכירון, כפי שהוא מתואר במיתולוגיה כמאסטר רב- תחומי, כך הוא גם מתנהג במפת הלידה. הוא מציג צד עקרבי, קשתי, דגי ועוד. לכן לדעתי לא ניתן לקבוע שהוא שליט של מזל אחד. כאמור, עדיין אין קונצנזוס והידע על נוכחותו של כירון במפת הלידה עדיין לא ברורה ומובנת עד הסוף.

אחד השמות שהוא קיבל, בצדק או שלא, הוא המרפא הפצוע. עם זאת, השם הזה הוא די כללי ואינו מבטא את קשת המצבים שיכול להביא איתו כירון. כירון לא רק מרפא אלא גם יכול לפצוע, או לעורר זיכרונות של פצעים עמוקים המאוחסנים בזיכרונות שלנו. הוא יכול להראות לנו היכן אנחנו יכולים לבטא את קיומנו בדרך שעוזרת לנו ללמד אחרים מה שלנו קשה ללמוד בעצמנו. כירון גם מלמד אותנו מה אנחנו צריכים להקריב עבור אחרים, ומה שאנחנו יכולים לתת לאחרים לא בהכרח יהיה מה שנוכל לקבל בעמנו. הוא חושף עבורנו את המגבלות האנושיות שלנו ועוזר לנו לעשות טרנספורמציה ולשחרר, דרך התמודדות עם מה שלא נוכל לרפא בתוכנו ומכאן להשלים ולקבל את חוסר המושלמות שלנו או את נקודות התורפה שלנו.

מדינת ישראל היא דוגמה טובה למהות הכירונית. כירון ממוקם בעקרב על זנב דרקון בבית 1, במולות לשמש ובהיבטים נוספים לפלנטות אחרות. המדינה הוקמה מתוך טראומת הרדיפה של העם היהודי, שהגיעה לשיאים חדשים בהיסטוריה עם השואה במלחמת העולם השניה. הסמליות האסטרולוגית הזו במפת הלידה של ישראל משקפת את הכאב העמוק והטראומה הקולקטיבית שמלווה את המדינה, וגם את התסכול הרב והקושי שיש להגיע להסדרים מדיניים עם הפלסטינים. כמו כן, מתוך הכאב הזה, הצורך ההישרדותי להגן על ישראל כל הזמן מפני האיומים הבלתי פוסקים משכנותיה הגאוגרפיות.

כירון הוא גוף שמיימי שמביא איתו הרבה פצעים, טראומות וכאבים, הוא גם הפצוע, גם הפוצע וגם המרפא. במפת מדינת ישראל הוא ממוקם במיקום דומיננטי, מזכיר לנו את הפצעים הכואבים שעליהם מדינת ישראל הוקמה ונמצאים במהות שלנו, הקולקטיבית, כאזרחי מדינת ישראל. עם כירון קשה מאוד להפסיק את מעגל הכאב, הטראומה והסבל, אבל לא בלתי אפשרי. כירון מציע לנו או לחיות עם הפצע ולסבול כאבים איומים, או לשחרר על ידי טרנספורמציה. בסיפור המיתולוגי כירון סבל מפצע שהוא לא יכל לרפא. על מנת להפסיק את הסבל הוא היה צריך לוותר על המעמד האלמותי שלו, להפוך לבן אנוש ולמות מוות משחרר. 

אני עובדת עם כירון כארכיטיפ בשלבים שונים של התפתחות, קבלה, שחרור והחלמה. זה די דומה לרעיון הבודהיסטי של ארבע האמיתות הנאצלות על אודות קיומו של הסבל בעולם, ההכרה בכך, ההכרה בתשוקה (צימאון) כמובילה לסבל, הידיעה או ההבנה שיש אפשרות לשחרור הסבל והצעה למיגור הסבל על ידי עבודת התפתחות רוחנית. במקרה הבודהיסטי זו הדרך המתומנת, אולם ישנן עוד דרכים כמובן. ההכרה בסבל, בחוסר האונים והקבלה הרדיקלית שלהם כחלק מחיינו האנושיים חשובה מאוד בתהליך לשחרור וריפוי. על מנת לחוות את החוויה הכירונית הפצע הוא המקום שדרכו יהיה השחרור, האור והריפוי.

כירון בטלה: אפריל 2018 עד אפריל 2027
כירון בדגים: 2010 עד 2018
כירון בדלי: 2005 עד 2010
כירון בגדי: 2001 עד 2005
כירון בקשת: 1999 עד 2001
כירון בעקרב: סוף דצמבר 1996 עד 1999
כירון במאזניים: 1995 עד 1997
כירון בבתולה: 1993 עד 1995
כירון באריה: 1991 עד 1993
כירון בסרטן: 1988 עד 1991
כירון בתאומים: 1983 עד 1988
כירון בשור: 1976 עד 1983
כירון בטלה: 1968 עד 1976

*** קחו בחשבון שבחלק מהמעברים, כמו גם במעבר מדגים לטלה, כירון נכנס למזל ואז יוצא ממנו בנסיגה ושוב חוזר אליו. לכן בשנת המעבר הוא יכול להיות בשני המזלות ביניהם הוא עובר.

עוד על כירון תוכלו ללמוד בסדרת שיעורים מרתקת שתחל בחודש אפריל 2020 בכיתה האינטרנטית. לכל הפרטים צרו קשר