המחזור הנוכחי של יופיטר ואוראנוס החל ביוני 2010, עם הצמידות של שתי הפלנטות ב- 0 מעלות טלה. פתיחה די טעונה ודרמטית למחזור, במיוחד בהתחשב בכך שזה סביב הזמן של “האביב הערבי”, שהחל ב- 14 בינואר 2011 עם המהפכה בתוניסיה והצמידות של יופיטר אוראנוס בדגים, כאשר היו בתקופת נסיגה משותפת ב- 2011, ובאוגוסט 2013 המשכנו עם הסקוור כאשר יופיטר ביקר במזל סרטן, ועכשיו אנחנו בשלב המולות. אז כמו השלב של הירח המלא כך גם השלב המלא של יופיטר ואוראנוס יכול להביא איתו זמן ממש חשוב וקריטי במחזור של השניים. המפגש הבא עם הסקוור השלישי יהיה בינואר 2021 במזלות הקבועים, שור (אוראנוס) ודלי (יופיטר) וסיום המחזור ותחילת המחזור החדש יהיה באפריל 2024 במזל שור.

כאמור, אנחנו נמצאים כעת בתקופה של אמצע המחזור, שתודגש מספר פעמים לאורך 2017, במיוחד בפברואר ובאוקטובר. השלב הזה בין יופיטר במאזנים שמחפש להבין את שני הצדדים של המטבע כאידיאולוגיה או מערכת אמונות, ובין אוראנוס בטלה שרוצה לבעוט בכל המוסכמות, לחדש, לרענן ולכבוש את מאדים, יכול לקחת אותנו לתובנות מעניינות ופורצות דרך בכל מה שקשור לתגליות חשובות, פריצות דרך בתחומי המדע, החשיבה ופילוסופיה שונים, מפגש מעניין בין דת ומדע, למרות שהשילוב של שני אלו אינו דתי כלל וכלל. זהו שילוב די אתאיסטי שרוצה לבחון ולהטיל ספק בדרכים חדשות ולהביא תובנות חדשות לעולם. כן גם למדענים וספקנים מותר להגיע להארה… ואפילו רצוי. למדענים, וגם לאלו שלא, זו יכולה להיות תקופה די מעוררת מבחינה מחשבתית ואינטלקטואלית, אולי ממצאים חדשים יתגלו על יוון העתיקה, או יחברו אותנו לדרכי המחשבה והפילוסופיה שהיו בתקופה הזו. אבל אוראנוס בטלה לא רוצה לשקוע בעבר כמובן, אלא מוכן ומזומן לעשות קפיצה גדולה אל עבר העתיד. פריצות דרך מדעיות חשובות בהתפחות המדע התרחשו יחד עם המחזור של יופיטר ואוראנוס לאורך התקופות, החל מקפלר וגלילאו ועד הייזנברג ובוהר.

זה יכול, אם כך, גם לאתגר את מערכות היחסים בחיינו, ומבחינה חברתית לעורר דיונים ומודעות סביב נושאים חברתיים חשובים, כמו גם להביא אנשים למעשים קיצוניים על מנת לעורר מודעות ולהתחיל מהפכות. זהו בהחלט לא היבט שמרני, אלא להיפך, מאתגר כל דבר ומוכן להפריך כל אמת ולנפץ מיתוסים ופרות קדושות.

  Where the walls of consciousness are strong, the Jupiterian urge opens the gates, that caravans loaded with Uranian gifts from the farther lands may enter.” – Dane Rudhyar

בוב דילן, זוכה פרס הנובל לספרות 2016, נולד עם הצמידות (ממחזור אחר) בין יופיטר ואוראנוס בשור (מוסיקה), כאשר יופיטר הוא גם שליט האופק שלו.

דילן עצמו לא הגיע לטקס חלוקת הפרסים, וגם לקח לעצמו את הזמן לפני שטרח בכלל לענות לוועדה אשר הודיעה לו על הזכיה.

ציטוטים מויקיפדיה: “הצלחתו הגדולה של דילן הייתה בשנות ה-60 של המאה ה-20. התנועה לזכויות האזרח אימצה את שירו “Blowin’ in the Wind” כהמנון חצי רשמי, ומיליוני צעירים הזדהו עם שירו “The Times They Are A-Changin'”, בתקופה שאירעו שינויים חברתיים מהותיים בארצות הברית.”

“דילן נחשב כמי שמתח את גבולות המוזיקה הפופולרית מעבר לנושאים המוכרים של “הוא והיא” אל תחומי הפוליטיקה, הפילוסופיה ואותו הומור אבסורדי של זרם התודעה שכה קשה להגדירו. הליריקה בשיריו מאופיינת בכפלי משמעויות ומשחקי מילים שלא היו נפוצים עד אז, ולכן נתפס אף כמשורר.”

“בשנת 1963 כבר היה דילן פעיל משמעותי בתנועה לזכויות האזרח. הוא הופיע בכינוסים חשובים, בין היתר בוושינגטון, בכינוס בו נאם מרטין לותר קינג את נאום “יש לי חלום” המפורסם שלו.”

אחת השנים החשובות של דילן הייתה שנת 1965, שהייתה עבורו שנה של יצירה מהירה ועמוסה בהקלטות והופעות. בשנה הזו יופיטר עבר לתאומים, על ונוס הלידתית של דילן, והיה בסקוור לאוראנוס בבתולה, כך שהמחזור הזה המשיך להשפיע עליו גם לאורך השנים, ועכשיו עם המולות של יופיטר אוראנוס הוא זכה בפרס הנובל, ובדרך כמובן עורר כמה מיני-שערוריות וביקורת על כך שהוא בכלל לא ראוי לפרס.

השאלות שנוכל לשאול את עצמנו עם מחזור יופיטר/אוראנוס:

›כיצד אנחנו יכולים לבחון את הידע שלנו באופן יותר מתקדם וממוקד?

›היכן היינו עיוורים בגלל שנצמדנו למערכת האמונות שלנו?

›כמה כוח יש לידע ולאינטואיציה שלנו?

›האם אנחנו מוכנים להכניס לחיינו ראיה בהירה וחופשיה מהתניות, הצמדות למערכת אמונות ישנה?

›האם אנחנו מוכנים להתעוררות ולשינוי מחשבתי? להארה?

›איך אנחנו יכולים לעבוד עם מערכות היחסים בחיינו בדרך אחרת, לצאת מהמסגרות השמרניות, ולבחון דרכים חדשות להיות במערכות יחסים עם עצמנו ועם הסביבה?

›האם אנחנו מוכנים לשאול שאלות על מנת “לזעזע את המערכת” וכמה רחוק נהיה מוכנים ללכת?

ומילה למדינת ישראל: שימו לב למעבר של מרס, אוראנוס ויופיטר על ציר האופק בסוף פברואר 2017, יחד עם ליקוי החמה בדגים יכול להיות כאן די שמח, עם הפתעות, מהפכות ומרידות במוסכמות. לא במקרה נופלים עכשיו טייקונים, נכנסים לכלא (דנקנר) ופושטים את הרגל (פישמן), או המחאה בצורת פסל מזהב שהוצבה בכיכר רבין בדמותו של רוה”מ נתניהו. אלו הם מסימני הזמנים, והזמנים משתנים. או לפחות מנסים…

 

 

לקריאה נוספת:

Tarnas, Richard:Cosmos and Psyche, Plume, New York 2006

 Green, Jeff: Uranus: Freedom from the Known. The School of Evolutionary Astrology 2014

Wikipedia: Bob Dylan