אסטרולוגיה היא כמו לוח שנה אשר מבוסס על מחזוריות. המחזוריות הזו משקפת נקודות בזמן ובמקום, המאפשרות לשים דגש על דבר כזה או אחר ולהבין מהי השורה התחתונה בכל מה שמתרחש. נקודת הזמן שאנחנו נמצאים בה כעת היא זמן של מעבר בראי מחזורים פלנטריים גדולים שהתחילו בתוך השנה האחרונה. אחרי שנה לא קלה שבה רוב, אם לא כל, תושבי כדור הארץ הרגישו את חוסר היציבות וחוסר הוודאות, שנה שבה החל המחזור של פלוטו וסטורן בגדי בינואר 2020, אפשר לראות כיצד אנחנו חווים את המחזוריות הפלנטרית. המחזור הזה הוא בעצם המטריה של כל מה שקרה בשנה האחרונה וגם כשנה לפני. כן, לא הכל מתחיל ונגמר ב- 2020, אלא אנחנו בזרימה של תהליכים שונים. המחזור של פלוטו וסטורן מוכר לאסטרולוגים רבים ככזה אשר מסמל מאבקי כוחות, משברים עוצמתיים, מלחמות ושינויים פרדיגמטיים הקשורים למסגרות ומוסדות. במחזור הנוכחי בגדי אנחנו מדברים על התהליכים הללו שפורמים את המסורות והחוקים ההיררכיים בכל תחום שהוא. זהו שינוי פרדיגמטי אשר כאמור נמצא בתחילת דרכו. אלו שינסו להיאחז בבסיס הישן עלולים למצוא את עצמם בקושי גדול להתמודד עם התקופה, במיוחד כאשר תהליכים כאלו לוקחים זמן ובתוך ההמולה הרגשית והמנטלית של התהליך נדמה כי הייאוש אוחז ומקשה יותר מתמיד. אנחנו בתקופת זמן שבה כל מי שהיה עד כה בשליטה ובעל הכוח עלול למצוא את עצמו מחוץ למשחק. כמו המהפכה המדעית שעוררה את התנגדותה של הכנסייה, אולם לבסוף קרתה, כך גם עכשיו הדברים קורים. השנים הקרובות יגלו לנו את המהות והגילום הפיזי של תהליכים שמתרחשים עכשיו. וזכרו שהקורונה היא כלי המשחק. מה שקורה מסביב הוא הדבר האמיתי.

בנוסף, בסוף, שנת 2020 התחיל גם מחזור חדש של יופיטר וסטורן בדלי, אשר לאחר 200 שנים של מחזוריות (כל 20 שנה מתחיל מחזור שלהם) ברובה במזלות אדמה, כעת אנחנו עוברים אל מזלות האוויר. זה לאו דווקא מסמל את המעבר לעידן הדלי, בעיקר מכיוון שמחזורים פלנטריים אינם מסמלים את המעבר עצמו, אלא נקיפת ציר כדור הארץ היא זו אשר קובעת את המעבר מנקודת הדגים אל הדלי. זה ייקח כנראה עוד כמה מאות שנים. מחזורים פלנטריים כאמור מתרחשים תמיד, בתדירויות משתנות בהתאם לפלנטות. אמנם שנת 2020 הייתה יחסית נדירה מבחינת המחזוריות (גם עם יופיטר ופלוטו), אבל עדיין, דברים קורים כל הזמן.

מבחינה אסטרולוגית, שנת 2020 הייתה אחת השנים החשובות והקריטיות בטווחי זמן ארוכים. החשיבות של השנה הזו וגם של שנת 2021, מגיעה מצירוף של כמה מחזורי פלנטריים אשר מתרחשים בטווח של 12-20-35 שנים, ולא תמיד ביחד באותה שנה. לכן הצרוף הזה נדיר במיוחד ומורכב ממחזורים חדשים, כלומר מצמידויות של פלנטות איטיות יותר ולכן מסמל סיומים של תהליכים והתחלה של חדשים. כמו כל תהליך של סיום מחזור ותחילת מחזור חדש, יש דברים שצריך לשחרר, לשדרג, לשנות, ולאפשר לחלל שייווצר להתמלא מחדש בדברים אחרים. הוואקום שנוצר יכול להיות רגע חשוב וקובע לגבי המשך התהליך, תשומת הלב והנוכחות למה אנחנו זורעים. אם יש הרבה פחד אשר גורם לנו להיאחז בחוזקה ובכוח, התהליך יהפוך להיות קשה הרבה יותר ממה שהוא יכול להיות. לכן זוהי הזדמנות להתבונן ולחשב מסלול מחדש בכל תחומי החיים, ובמיוחד בבתים האסטרולוגים והפלנטות שמושפעות מן המעברים הללו.

מחזור סטורן-פלוטו: מתרחש בערך פעם בכל 33-35 שנים (1914, 1947, 1982-3, 2020 ,2054). הצמידות הייתה ב-12 בינואר 2020, אולם מחזורים פלנטריים כאלו נמשכים די הרבה זמן בהשפעה שלהם ולכן יום אחד של צמידות לא משקף את כל התוכן והתהליך המלא של המחזור הזה, אלא יש צורך להתבונן אפילו בטווח של כמה שנים לפני ואחרי כדי להבין את העומק והרוחב של מחזור כזה. זוהי נקודה בזמן שבה המערכות (השונות) בעולם לא יכולות להמשיך באותה דרך. מאוד תלוי כמה זמן התהליך הזה ימשך. אם הוא ימשך עם הרבה התנגדויות ואי השלמה עם השינויים יהיה יותר קשה להשתקם ולהשלים עם המהלכים שנדרשים. לכן על כל אחד ואחת מאתנו יש אחריות אישית לעבוד עם האנרגיות הללו בצורה מודעת יותר וגם לעזור למי שצריך עזרה. אפשר גם להתבונן בהיבטים שהיו בתוך המחזור הקודם ובאירועים שעברו דרכם, ומתוך זה ללמוד מה המחזור החדש הזה מביא איתו עבורנו. למשל, 9/11 נפילת מגדלי התאומים בשנת 2001 הייתה תחת היבט של פלוטו וסטורן ובעקבותיו הסדר העולמי כבר לא היה אותו הדבר. למשל הבדיקות הביטחוניות בשדות התעופה הפכו להיות יותר נוקשות וחלו החמרות בדרישות הביטחוניות בכל העולם. מלחמות העולם הראשונה והשניה שתיהן החלו תחת מחזוריות של סטורן ופלוטו וגם מלחמת לבנון הראשונה בשנת 1982, שהחלה מעט לפני הצמידות המדויקת של סטורן ופלוטו ואחרי הצמידות של יופיטר וסטורן. ניתן לחפש ולראות שעוד מלחמות ישראל החלו עם מחזורי פלוטו וסטורן ובעצם במפת המדינה יש את הצמידות הזו באריה (בבית 10).

פלוטו שבתאי בגדי מעלים אתיקה ומוסר בסדר החברתי ומביאים שינוי לערכים בחברה, שינויים שמתרחשים בכל תקופת זמן שהיא, נמצאים בתהליך התהוות. לכן הדברים שעומדים על התנהלות ובסיס ויסודות לא מוסריים יכולים להתמוטט כמו מגדל קלפים. פלוטו בגדי חושף את ההיבטים הלא מוסריים  ושבתאי מייצג את ההנהגה, את החוק והמשפט את המסורת שעליה מבוססת החברה. ההיסטריה מנגיף הקורונה החלה עם מרקורי בנסיגה בדגים במיקרו, ובמקרו ראינו את הצמידות של פלוטו וסטורן ופלוטו יופיטר ביחד עם הליקויים בציר סרטן-גדי.

פלוטו בגדי יוצר הרבה פחדים ומי שנכנע לפחדים האלו עלול לטבוע במערבולת של השליליות והרוע. כולנו חייבים למצוא את הכוחות להתמודד עם הכוחות האפלים . פלוטו מבטא את המאבק הפנימי שלנו בין חושך ואור. רק דרך ההליכה בגיא הצלמוות אנחנו נוכל לעבור הלאה, להתחזק ולחזק גם את האחרים מסביבנו. כאן טמונה הבחירה שלנו. האם אנחנו לוקחים אחריות על הכוח שלנו ונוהגים בהגינות ועם כבוד בטבע, לאנשים אחרים אנחנו נוכל להביא ריפוי וכוח . עם פלוטו בגדי אנחנו בשלב במעגל שהתחיל עם פלוטו בסרטן, שהביא להרבה הרג וטראומה רגשית להרבה אחרים בשואה למשל ובכלל במלחמת העולם השניה, טראומה שעברה מדור לדור. והנה אנחנו נמצאים בציר של סרטן גדי הציר שמדבר על דורות ושושלת משפחתית, ויש לנו הזדמנות עם פלוטו בגדי לשנות את ההתניות שעברו, לרפא את הטראומה, אבל לשם כך נצטרך לשנות את ההסטוריה, לשכתב אותה מחדש. איך? זו השאלה. כולנו נצטרך למצוא את הכוחות שלנו לעשות את הבחירות הנכונות ולהלחם באנרגיות השליליות. יהיה הרבה שיחרור בתהליך, הרבה פחדים כפי שציינתי, וזה האתגר, לעבור מעל הפחדים ולא להשאב לתוכם. כששינוי קורה בצורה טבעית אנחנו הרבה פעמים מתנגדים לו, או לא הולכים עד הסוף. פלוטו דורש טוטאליות וגיוס של כל הכוחות שלנו.

מחזור סטורן-אורנוס המגיע בשנת 2021 ממשיך את הסגה הפלנטרית, אם כי מכיוון קצת אחר. סטורן בדלי יהיה בסקוור לאורנוס בשור, כלומר הם נמצאים ברבע האחרון של המחזור בין שניהם, שהתחיל בשנת 1988 ויסתיים בשנת 2032 עם מחזור חדש של הצמידות של סטורן ואורנוס בתאומים בשנה הזו. כאשר הפלנטות נמצאות במחזור סוגר (סקוור מתרוקן) זה נותן עוד קצת סגירת מעגלים למבנים החברתיים שנמצאים בלב התרבות והציביליזציה. אין פה ממש התחלה חדשה אלא התבוננות בפירות של המחזור שהחל בשנת 1988 עם הצמידות של סטורן ואורנוס ב- 29 מעלות קשת ולאחר מכן עברה לתחילת גדי. לכן הנושאים שהמחזור הנוכחי עובד עליהם קשורים לאמונות, דתות, אידיאולוגיות והשקפות עולם, ליכולת שלנו כבני אדם לזהות מחשבה שאין לה בסיס עובדתי אולם היא שזורה לרעיונות אחרים הנעים במרחב הזמן והמקום. בנוסף גם הדרך שלנו להכיל את הדתות השונות בעולם עוברת דרך המחזור הזה וההיבט של הסקוור יכול להציע ביסוס של רעיונות דתיים בדרכים חדשות ומחודשות.

כמה דוגמאות למחזוריות של סטורן ואורנוס: במחצית השנייה של שנות ה-80 במאה ה-20 החלה התפוררותה של ברית המועצות. המהלך החל לפני הצמידות של סטורן ואורנוס והסתיים סופית רק בשנת 1991.  אירוע נוסף הוא תקיפתו של גלילאו גליליי על ידי אנשי דת ככופר באמונה הדתית ובסדר הקוסמי המוכר והידוע. שימו לב למה שקורה היום כאשר אנשי מדע תוקפים כל מי שמעז להטיל ספק בסמכות המדעית.

חשוב להדגיש שגם מחזורים פלנטריים קטנים יותר הם חשובים מאוד ומשלימים את התמונה הגדולה. למשל המחזור של מרס (מאדים) והשמש, שהחל במזל בתולה בספטמבר  2019 ומיד לאחריו החלה סאגת הקורונה. השיא של המחזור היה באוקטובר 2020 והוא יסתיים סופית רק באוקטובר 2021 עם מחזור חדש שיחל בין מרס והשמש. בתולה הוא ארכיטיפ הנוגע לעניינים של מדע, בריאות וגם סטריליות למשל כי יש לנו צורך לשלוט בנגיפים. לא לאבד שליטה לטובת הבלתי ידוע וזו המגמה הכללית בעולם. מנסים להשיג שליטה על הנגיף, משתמשים במחקר אבל גם מפחדים לאבד שליטה או יותר נכון לשלוט בדברים שהם יותר גדולים מאתנו (המולות היא דגים – כאוס ואבדן שליטה טוטאלי. החיים לא בשליטתנו). זה הסיפור של האנושות עכשיו, כך שמהבחינה הזו עדיין אנחנו צפויים להרגיש את התהליך עד לפחות לסוף שנת 2021 אז יסתיים המחזור.

מחשבות על תקופות מעבר

כאשר אנחנו מדברים על שינויים מן היסוד, עקב עליה של אי סדרים או שחיתויות או אירועים אשר מעמתים אותנו עם סדר ישן אשר אינו תואם יותר לרוח הזמן, אישיים או חברתיים, אנחנו יכולים לקחת לתשומת ליבנו שהשינויים יהיו מהותיים גם בדרכים אשר לא יהיו נוחות לנו ושעלולות לזעזע אותנו בכל תא ותא בתוכנו. האחריות שלנו היא לדעת להתמודד באומץ גם עם הדברים הללו שנמצאים בתוכנו.

המהות ההוליסטית שלנו מורכבת מאוד. מוטבעים בתוכנו זיכרונות, דפוסים, הרגלים, משקעים רגשיים, ואנחנו מגיעים עם כוונה התפתחותית מסוימת בחיים האלו, על מנת לעבוד עם הרגל זה או אחר, לבחון שוב, להעמיק ולנסות לעשות תהליך אלכימי אשר יכול לעדן ולרכך את ההשפעות הללו על מעשינו או לשנות אותם לחלוטין. בעצם זה תלוי בנו בסופו של יום. זה תלוי בגישה שאנחנו בוחרים לנקוט כלפי העניין. האם אנחנו קורבנות חסרי אונים של תהליך מסוים, של התנהגות של אנשים אחרים, של מה שנמצא בתוכנו ואנחנו לא מצליחים לשלוט בו? האם אנחנו קורבנות למילים כמו זה הגורל שלי או זו הקארמה שלי? או שאנחנו מחליטים באופן מודע וצלול להתעמת בתוכנו עם כל מה שמייצג עבורנו צללים קטנים וגדולים. צללים אשר בחיפוש אחר האושר, אם קיים כזה דבר באמת מחוץ לשפה שלנו, אנחנו נוטים להתעלם מהם, מתעלמים ממה שלא נוח ומחפשים רק את מה שנעים, את מה שמקובל חברתית, את מה שהאגו שלנו מרגיש אתו נוח.  אבל בסופו של יום הדברים יעלו ויצופו. ואז או שנמשיך להיות קורבנות של אחרים ושבויים של המיינד, או שנוכל להתחיל בתהליך של פרימת המוסכמות, החוקים, כל מה שידוע, מוכר ומקובל, המסורת וגם האמונות שבתוכנו .

לפעמים הצעד הכי רדיקלי יכול להיות הרגע שבו אנחנו מבינים בבהירות את היכולת שלנו לקחת אחריות על חיינו, להיות היוצרים והמעצבים של הדרך שבה אנחנו רואים את העולם. אני בכוונה לא משתמשת במונח כמו יצירת מציאות, כי הרבה אנשים אינם יכולים באמת להבין מה זה אומר ומה ההשלכות שלה זה. זה גם לא העניין בסופו של דבר, ליצור מציאות ואז להשליך עליה שוב את כל הציפיות והתקוות שלנו. העניין הוא היכולת שלנו לשנות בתוכנו את נקודת המבט שלנו על הדברים. זוהי המהפכה האמיתית שבתוכנו, מבלי לפחד ולתת לפחדים ושיפוטיות של אחרים להיות מכשול בדרך שלנו. זו הזדמנות לקחת אחריות על התהליך שבו אנחנו נמצאים וללמד ולאמן את התודעה שלנו כיצד אנחנו יכולים להתמודד עם דברים בעולם. שינוי נקודת המבט הוא הפרימה של המארג הזה שקראנו לו האמת שלנו, או המערכת שבתוכנו המכתיבה לנו דרכי התנהגות ותגובות הישרדותיות. הפרימה הזו יכולה להיות מאיימת במובנים מסוימים מכיוון שהיא עלולה להעמיד למבחן את כל מה שבנינו עליו את חיינו עד כה, בין אם אלו ערכים פנימיים שלנו או ערכים חברתיים שאנחנו נשענים עליהם, אולם היא נחוצה כעת והיא חלק מן השיקוף של מחזורי הפלנטות.

מקורות קריאה נוספים מומלצים:

Tarnas, Richard. 2006. Cosmos and Psyche. Penguin Group

http://www.historicalastrology.com/planetary-synodic-cycles/