*לפני קריאת הפוסט: אנא קחו בחשבון שתנועת הפלנטות אינה קשורה למעברי העידנים ולכן המעבר של פלוטו למזל דלי אינו קשור למעבר לעידן הדלי, כפי שגם מחזור סטורן ויופיטר בשנת 2021 לא סימל את המעבר הזה. לפי חישובים אסטרונומים המעבר לעידן הדלי יקרה רק בעוד כמה מאות שנים.

פלוטו בדלי הוא הזדמנות של פעם בכמה מאות. מכיוון שפלוטו הוא פלנטה שנעה יחסית לאט, עבור האדם הממוצע הוא יעבור רק דרך חלק מהזודיאק, וישנה מזל בערך 5-6 פעמים בחיים של אדם ממוצע. כמו כן בגלל התנועה האליפטית שלו, פלוטו נמצא זמן שונה במזלות. אם במזל גדי הוא שהה כ-16 שנים, מאז 2008, במזל דלי הוא ישהה כ- 20 שנה עד שנת 2043. שנת המעבר היא תמיד שנה שבה פלוטו נכנס ויוצא משני המזלות, וכעת שנת 2023 היא שנה כזו שבה פלוטו יעבור כמה פעמים מגדי, לדלי ושוב לגדי בנסיגה. בעצם בשנת 2023 פלוטו לא ישהה כל כך הרבה זמן בדלי, אלא רק יתן לנו הצצה קטנה אל העתיד. מנקודת מבט היסטורית, בפעם האחרונה שפלוטו היה בדלי במאה ה-18 (1777-1797) היו שתי מהפכות חברתיות-פוליטיות חשובות, אחת בארה"ב המתהווה והשניה המהפכה הצרפתית.

פלוטו מציע תהליכים מאתגרים פעמים רבות, אבל כאלו שמחשלים ומחזקים אם לא מתנגדים אליהם. פלוטו הוא פלנטה שמביאה את האנרגיה של הרס ובניה מחדש, חיים, מוות ולידה מחדש. הוא עושה זאת בדרך ישירה אשר בוחנת טבואים חברתיים ואישיים ומראה לנו מה צריך להשתנות ולצמוח מחדש. השילוב שלו במזל דלי המניע אותו לפעולה, הוא זה שיעורר בנו בני האדם את הצורך להשתכלל ולאפשר לקילוף השכבות הבלתי מתפשר של פלוטו להביא להאצה בתהליכים חברתיים ולשינוי עמוק מן הבסיס. כך שבעצם יש לנו הזדמנות לרדת לעומק הדברים, לשורה התחתונה, ולבחון את כל המקומות שבהם חיינו זקוקים למגע הפלוטוני העמוק. היכן שנאפשר, גם ברמה האישית וגם ברמה הקולקטיבית-חברתית-שבטית, שם נוכל להאיץ את התהליכים הטרנספורמטיביים העמוקים ולהתחבר לכוחנו הייחודי כבני אדם, לפרוץ את גבולות התודעה. כך שברמה האישית אנחנו יכולים לחוות כאילו אנחנו במאיץ חלקיקים משל עצמנו, ואם לא נתנגד לשינוי נוכל לעבור תהליך משחרר ברמת התודעה האישית, וגם זו הקולקטיבית.

כאשר אני כותבת תודעה אני מתכוונת למבנה התודעה האנושית המורכב מן המיינד (הכרה), האגו והאינטלקט. זה אומר שבתוך התודעה שלנו נמצאים גם זכרונות עמוקים, או סמסקרות, המנהלים אותנו באופן לא תמיד מודע, גם ההוויה והחיבור שלנו לעולם כאינדבידואלים סופיים (שאינם אינסופיים) וגם היכולת שלנו דרך האינטלקט לעבור תהליך של זיכוך וטיהור התודעה על מנת לאפשר הבנה רחבה יותר של המציאות, ללמוד ולהבין את עצמנו ואת החיים והיקום ברמות יותר שלמות.

מכיוון שאנחנו כמה מאות שנים לפני המעבר הסופי מעידן הדגים לעידן הדלי, יתכן מאוד שכעת אנחנו חווים את פלוטו בדלי הפעם האחרונה בעידן הדגים. זה אומר שאנו עלולים לשגות ולחשוב שאנחנו בני האדם הפכנו להיות בעלי הכוח והעליונות או שהמדע והטכנולוגיה מחליפים את מקום הדת ומעמידים את האדם מול המכונה במקום של משחקי כוחות אלוהיים. מי מנהל את היקום, מי יגאל אותנו מייסורינו ולמי אנחנו נתמסר ונסגוד הפעם. כלומר מאוד קל עבורנו להפוך למשל את המדע ככלי ללימוד ולחקר היקום והאדם למדעיזם, שהוא כמו דת לכל דבר כי אנחנו 'מאמינים במדע'. בפעם הבאה שפלוטו יעבור לדלי אנחנו נהיה כבר ממש בתחילת עידן הדלי (לפי החישובים האסטרונומיים כאמור) ואז נוכל לחוות את המימוש של פלוטו בדלי ברמת תודעה אחרת. עם זאת, המעבר כעת הוא חשוב לא פחות מכיוון שדווקא עכשיו זו ההזדמנות שלנו לפרוץ את גבולות התודעה האנושית באופן משמעותי שיעזור לנו לממש את הפוטנציאל המדהים שלנו כבני אדם גם בגילגולים הבאים ו/או בדורות הבאים ויכין אותנו לשינוי העידנים עצמו.

פתח היציאה של האנושות

פלוטו כפלנטה שמייצגת תהליכים עמוקים המעבירים אותנו דרך מחזורי גלגולים של חיים, מוות ולידה מחדש נפגשת עם ארכיטיפ דלי. דלי מייצג חברה, טכנולוגיה והתפתחות לכיוון העתיד, כמו גם את היכולות האנושיות הגבוהות ביותר.

זהו פתח יציאה שמכוון אותנו למימד האנושי והמתנה הגדולה של פלוטו בדלי עבור האנושות יכולה להיות שחרור. שחרור ממה ולמה? המעבר של פלוטו בגדי הפך את התפיסה המסורתית של ממשל ומוסדות פוליטיים, היררכיות ומנהיגת עבור אנשים רבים בעולם, במיוחד בתקופת הקורונה, אבל לא רק. ההבנה שפוליטיקאים ומנהיגים משתמשים בכוח שניתן בידיהם על מנת להתעלל ולהפחיד אזרחים היא תחילתו של התהליך. חשוב להדגיש שזהו תהליך שאינו נמצא באותה רמת מודעות עבור כולם. למעשה, הרוב הגדול בעצם נכנע לשליטה האגרסיבית ולכוחנות ואפילו לא ניסה להתנגד כאשר סגרו אנשים בבתים ואסרו עליהם לצאת. אסור לשאול שאלות, אסור להשמיע דעות מנוגדות לאלו 'המקובלות', צנזורה והשתקה מאסיבית, אלו היו סממנים בולטים של הסגרים בשנים 2020-2022.

כעת, עם פלוטו בדלי, ובצירוף של מעברים פלנטרים אחרים, נוכל כבני אדם להתמודד עם הסוגיה הזו, וכבר עכשיו אנחנו עדים למחאות רבות ברחבי העולם: בישראל בתגובה לרפורמה המשפטית, בפאריז מחאה שיוצאת משליטה והרחובות בוערים, בהולנד מחאת החקלאים ובעוד מקומות אנשים מרגישים את הצורך להתנער מחוקי הממשלות המגבילים ולהתחיל לדרוש את החופש ושוויון הזכויות שלהם. מכיוון שדלי הוא מזל של שוויון בחברה הוא מונע מכוח השבטיות והקהילתיות של בני האדם, וגם רואה מעבר לביולוגיה, לגזע, למין ולדת. עם זאת, כמו בכל ארכיטיפ יש גם צד אחר של קבוצות אליטות שמבודדות ומרגישות מורמות מן האזרח הפשוט. לכן המאבק של פלוטו בדלי הוא לאו דווקא בחוקי החברה אלא באלו שקובעים אותם. ברגע שאין שוויון, אחווה וחירות השליטים יאלצו להתמודד עם התנגדות אזרחים. השאלה שנמצאת ברקע היא עד כמה השליטה הטכנולוגית באזרחים כבר מבוססת מספיק ואין דרך חזרה, ועד כמה המנהיגים יוכלו להבין את רוח הזמנים בעצמם, כמו גם האנשים כולם. 

ברמה אחרת, אישית יותר, השחרור יכול להיות מזכרונות, כאבים, פחדים וטראומות המנהלים אותנו. דרך דלי, פלוטו יכול לפעול לריפוי מהיר, לאלכימיה שמאפשרת שינוי מהותי, שהופכת את הכאב והסבל לריפוי משמעותי, גם ברמת הנשמה. על מנת לעבור את הדרך הזו חשוב מאוד לא להתנגד למסע הפלוטוני הדורש מאיתנו לצלול לעומק, ללא פשרות, להתעמת עם הכאב כדי לאפשר לעצמנו להבין שהסבל הוא אופציונלי בלבד. אנחנו יכולים לשנות את החלקיקים שמהם אנחנו ו/או הזכרונות שלנו מורכבים. זהו גם תהליך של מעבר מגדי לדלי, ולכן השחרור של פלוטו בדלי יכול להיות גם שחרור מהתניות חברתיות, ציפיות, רגשות אשמה ובושה הקשורים לנורמות החברתיות או המשפחתיות או כאלו שמביאות איתן המסורת והשמרנות. שחרור מאחריות לשמירת המבנים החברתיים והחופש לייצר משהו אחר, שונה, משהו שיהדהד יותר את הקדמה, ההתפתחות והנאורות (לא כעליונות על האחר). בתוך התהליך חשוב לשמוע על איזון בין הראש ללב, לזכור שאנחנו אנושיים ומה בדיוק הופך אותנו לאנושיים ומבדיל את האדם מן המכונה. החזקת התודעה בלב ואפשור ללב להוביל את התהליך יכול לתמוך ולהסיר פחדים, מגננות וגם אבל מתמשך על מה שאנחנו נפרדים ממנו. לשחרר אותנו מן הצורך להיות מעל אחרים, יותר טובים, יותר מוצלחים, ולהיות במעגל במקום בפירמידה. גם לזכור את הייחודיות שלנו בתהליך, את היכולת האישית שלנו להתמודד ביצירתיות עם החיים, להרגיש חמלה ואהבה ולראות את האחר כפי שהוא והיא באמת, ולא כפי שאנחנו רוצים לראות אותם דרך השיפוטים והביקורת שלנו. זה יכול להיות שינוי משמעותי גם בדרך שאנחנו מתנהלים במערכות יחסים ואלו הדברים שיעזרו עם המסע של פלוטו בדלי. שימו לב היכן פלוטו יעבור על המפה האישית שלכן/ם ושם המקום לעבודה האישית שלכם איתו.

שליטה טכנולוגית ובינה מלאכותית

עם התפתחות הבינה המלאכותית אנחנו יכולים לצפות שפלוטו בדלי, במיוחד עם אורנוס בתאומים, יוביל אותנו לשלב נוסף ולקפיצה משמעותית בתחום הטכנולוגיה והפיתוח המדעי. כבר כעת אנחנו נמצאים בשלב מהפכני בפיתוח הבינה המלאכותית, עם ChatGPT. עם זאת מומחים בתחום גם מתריעים על סכנות ומהמורות בדרך הזו, מתוך חשש שיגיע הרגע שבו לא נוכל לשלוט יותר בטכנולוגיה הזו והיא כן תוכל לשלוט בנו ולנהל את בני האדם. אני חושבת גם שעוד בעיה טמונה בכך שזו יכולה להיות תקופה שמבלבלת את הגבול הברור בין מציאות נוכחת למציאות מדומה. בספרות ובתרגול היוגה אנחנו מדברים על ראיה צלולה (viveka khyati), כלומר על היכולת שלנו להבחין בין מה הוא הנצחי לבין מה החולף והמשתנה. המציאות המדומה, או הדמיות שונות של מציאות, עלולות לנתק את בני האדם עוד יותר מן המציאות הנוכחת, מן הצרכים הביולוגים ומן הטבע האנושי במהותו. הניתוק מוביל לעוד ניכור אנושי, להתנהלות רובוטית גם אצל בני אדם, ובעצם מממש את דבריו של יובל נוח הררי בספרו "קיצור תולדות האנושות" על כך שבני האדם אינם אלא יצורים מנותקים במהותם, שאין להם נשמה או יכולות התפתחות. אני כמובן אינני מסכימה עם הטענה הזו, אבל חשוב להכיר את הדעות הללו מכיוון שהן מעצבות ומשפיעות. חשוב עוד יותר לבחון את הדעות הללו בקפידה רבה ולנסות לראות ולהבין את מה בדיוק הן משרתות. לקחת מבני האדם את היכולת לבחור בעצמם ולנהל את חייהם כפי שהם מוצאים לנכון עלולה להיות הנפילה הסופית של המין האנושי. אז כפי שכתבתי קודם, אם נשאב יותר מדיי אל הטכנולוגיה פלוטו יתן את הכוח לטכנולוגיה ויפחית את הכוח האנושי. אם נזכור להיות בני אדם, נחדש את הערכים, נתחבר לקהילה או לשבט של אחרים שחיים לפי דרכנו, נוכל לתמוך באחרים, לאפשר להם להיות כפי שהם וגם להתמך על ידם. התמיכה ההדדית היא המהותית כי היא זו שמדגישה את הכוח האנושי על המכונה והטכנולוגיה.

תאריכים של מעברי פלוטו בין גדי לדלי בשנים 2023-2024 (לפי הגלגל הטרופי):

מעבר ראשון מגדי לדלי  23 במרץ 2023

נסיגה חזרה לגדי 11 ביוני 2023

הילוך ישיר בגדי ב-12 באוקטובר 2023

מעבר שני לדלי 21 בינואר 2024

חזרה לגדי 2 בספטמבר 2024

מעבר סופי לדלי 23 בנובמבר 2024 עד 9 במרץ 2043

השנים היותר חשובות של מעבר פלוטו בדלי יהיו בשנים 2025-2026 בסנכרון עם המעבר של אורנוס לתאומים והמחזור החדש של נפטון עם סטורן באפס מעלות מזל טלה. בנוסף היבטים חשובים בין סטורן ופלוטו, כחלק מהמחזור המתפתח בין שתי הפלנטות, מחזור זה החל בתחילת שנת 2020 והיה יריית הפתיחה לשינויים חשובים בעולם כולו. באפריל – מאי וספטמבר 2024 ואח"כ בינואר 2025 יהיה היבט סמי-סקוור. בשנת 2026 יהיה היבט סקסטייל בין סטורן בטלה לפלוטו בדלי ובשת 2028 סקוור דרמטי בין סטורן וכירון בשור לפלוטו בדלי + ליקויים על פלוטו בציר דלי – אריה. אירועים די דרמטיים בסה"כ והסקוור ישפיע למשל על מפות ארה"ב ורוסיה. כל היבט כזה מסמל עוד אבן דרך בהתהוות של משטרים, חוקים, מסגרות, מערכות ערכים ונורמות חברתיות בעולם כולו. שימו לב במיוחד למשל לסין בשנים הללו. המעבר של פלוטו מפעיל את מעלת האופק והירח במפה של הרפובליקה הסינית ויכול להביא איתו מהפכים ושינויים משמעותיים. נקווה שלא בתחום פצצות האטום וכדומה. גם סטורן הלידתי במעלה 1 בדלי במפת אוקראינה יביא איתו בוודאי אירועים חשובים למדינה, וזה יקרה בשנתיים הקרובות. עבור מדינת ישראל מעבר פלוטו יהיה משמעותי יותר עם ההיבט לירח באריה החל משנת 2026 ובשנים מאוחרות יותר יהיה מעברשל פלוטו לפלנטות במזלות הקבועים (אריה, שור, דלי ועקרב), כך שעשרים השנים הקרובות חשובות מאוד להתפתחות מדינת ישראל וצפויים להתחולל שינויים רבים, ואני מעריכה שגם המשך לחימה בגזרות שונות או מהפכים דרמטיים בשלטון. לצערנו, אם זה תלוי בפוליטיקאים שקט לא יהיה פה. לכן חשוב לזכור את המעגל השוויוני שפלוטו בדלי מזמין אותנו לחבור אליו, לפלס את דרכנו בין הטראומות והכאב אל חברה יותר שוויונית המאפשרת חירות לפרט והכלה הדדית של כל השונות והמגוון האנושיים.

מפת המעבר הראשון של פלוטו לדלי

אם נהנתם ולמדתם משהו מקריאת הפוסט אשמח אם תשתפו ותאפשרו לאחרים גם לקבל את הידע הזה. תודה!