שבועות לא קלים עוברים עלינו כאנשים, כחברה, כמדינה והכל בצל הליקויים והסקוור בין פלוטו לאוראנוס. אחד הדברים שמסמלים יותר מכל את תקופת המעבר הזו בין העולם הישן לעולם חדש ואחר הוא באמת המוות או  הפרידה מעולם של ערכים ותרבות (גדי) ששרתו אותנו זמן רב ועתה אינם עוד. הפרידה הזו מגיעה למשל דרך מותם של אנשים המסמלים עבורנו את העולם הזה לאחרונה, אנשים המספרים את הסיפור הישראלי ברמה מסוימת (הרב עובדיה יוסף, אריק איינשטיין, ספי ריבלין, אסתר שטרייט וורצל, דב לאוטמן). ברקע למותם מרחפות פרשת "הזמר המפורסם" אייל גולן, כסמל לתרבות חדשה ועכשווית אשר מציגה עבורנו מראה קשה למצב החברה שלנו כיום, היחס לנשים והיחס של נשים כלפיי עצמן, אפילו כאשר הן עדיין ילדות, הרשעתו של הרב מוטי אלון במעשה מגונה, סילוקו של נוחי דנקנר מכס הטייקונים ועוד.

אחד מסימני הזמן בשמים כעת היא ונוס שנמצאת במזל גדי. ונוס מביא איתה את עולם הערכים האישי שלנו, מה אנחנו מעריכים ברמה האישית. ונוס גם מייצגת מוסיקה ואמנות, מערכות יחסים, את עולם החומר, הגוף, ומשאבים פיזיים כמו כסף וכדומה. ונוס בגדי עוזרת לנו להבין את מערכת הערכים שלנו ביחס לחברה שבה אנחנו חיים. היא מעלה נושאים הקשורים להתנהלות פטריארכלית ביחס למעמדן של נשים, ואנחנו נוכל לראות גם נשים חזקות בעמדות מפתח בפוליטיקה העולמית. ההיבטים שונוס יוצרת ליופיטר בסרטן בזמן השהות הארוכה שלה במזל גדי, גם הם מדגישים את הנושא של נשים בפוליטיקה, פטריארכליות מול מטריארכליות. כמו כן יכולים להיות שינויים והתארגנות מחדש של גופים כלכליים כמו בנקים וכדומה. העברת הבעלות של אי.די.בי היא בהחלט חלק מהשינוי הזה.

חשוב לזכור שהנסיגה של ונוס מתרחשת בזמן שדברים נוספים קורים במפת השמים כמו המרובע הגדול במזלות הקרדינלים עם אוראנוס,פלוטו, יופיטר ומרס שגם הוא יסוג בשנת 2014. הנסיגה שלה מתחילה בדיוק ביום ההיפוך של החורף, ה- 21 בדצמבר, שהוא יום חזק מבחינה אנרגטית בפני עצמו, והמפה של היום הזה, יחד עם ונוס בעצירה על מעלת קריטית ב- 29 גדי, מחדדת ומפקסת אותנו לתהליך. זוהי לא עוד נסיגה רגילה של ונוס אלא הפעם זה חלק מתקופה אינטנסיבית במיוחד, אשר בה אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מגדירים מחדש את חיינו מן היסוד. הנסיגה שלה לוקחת אותנו לבחינה והערכה מחדש של מי אנחנו, מה הערכים שלפיהם אנחנו רוצים לחיות, האם נתנו לחברה, למסורת או למשפחה להגדיר את הצרכים שלנו והאם אנחנו מרגישים מחוברים למקום הזה?

dec21

השליט של ונוס ופלוטו בגדי הוא סאטורן. סאטורן היה בצמידות לליקוי בעקרב, כמסמל את מחזור החיים והמוות וגם את חשבון הנפש של כולנו. סאטורן נמצא על זנב דרקון של מדינת ישראל ובסקוור לפלוטו וסאטורן הלידתיים בבית 10 של המדינה. כל זה מדגיש את הצורך שלנו כעם לעבור תהליך של התפכחות בכל מה שנוגע למערכת הערכים החברתית, לנושאים של מוסר ואתיקה. הסמלים האסטרולוגים מסמלים לנו את התחתית התרבותית והחברתית אשר הגענו אליה, אולם גם מראים לנו את הדרך החוצה ממנה, דרך לא קלה שדורשת עימות פנימי עם האמת ושחרור של הדברים אשר אינם עומדים במבחן הזמן והתוצאה או שסיימו את שרותם עבורינו.

אחד הדברים שסאטורן בעקרב עושה זה לחשוף את הצביעות והשחיתות ולנקות מהדרך את כל מה שרקוב מהיסוד. זה יכול לבוא לידי ביטוי בעולם הכלכלה, במוסדות ציבוריים, בחקיקה של חוקים הקשורים להגדרות של מבנה המשפחה המסורתי כפי שהוגדר עד היום על ידי החברה הפטריארכלית (מקומה של האישה בבית וכו') וגם את מוסד הנישואין בפני עצמו. אנחנו רואים את המאבקים של קהילת הלהט"ב בכל העולם בנוגע לשיוייון זכויות בנישואין והבאת ילדים ויתכן והנסיגה הנוכחית של ונוס, עם כל התוספות ברקע, תוביל לפריצת דרך בתחום.

ברמה האישית ונוס בגדי בנסיגה תבחן גם את מערכות היחסים שלנו ברמה הזו, האם הקשר מושתת על בסיס חזק וטוב, האם אנחנו אותנטיים במערכת היחסים שלנו או בונים חומות הגנה כדי לא להפגע? קשרים מן העבר יכולים לחזור, לסגור מעגלים, קשרים קיימים יעברו בחינה מחדש וקשרים חדשים ושונים ממה שאנחנו רגילים בדר"כ יכולים להתחיל. כמו כן יכולים לעלות ענייני אתיקה ומוסר במערכות יחסים, רומנטיות וגם בין שותפים עסקיים. הנסיגה של ונוס היא גם זמן לבחון את הדרך שבה אנחנו מתנהלים במערכות יחסים בחיינו, מה סדר העדיפויות שלנו בתוך הקשר והאם אנחנו נמצאים בקשרים רומנטיים, זוגיים ואחרים מהסיבות הנכונות.

עוד נושא שתעלה ונוס בנסיגה הוא הערך העצמי שלנו וכיצד אנחנו מעריכים את עצמנו ביחס להתניות החברתיות שגדלנו לפיהן. זה יכול לבוא לידי ביטוי בנושאים הקשורים למראה חיצוני, הערכה עצמית וביטחון עצמי בכל מה שקשור לגוף, למשקל וכדומה, אבל יכול לבוא גם ממקום של שינוי המחשבה שאנחנו שווים משהו רק כאשר אנחנו מתחתנים ועושים ילדים או ממוקדים בעשיית כסף. כל אלה הם ערכים של העולם הישן ויש צורך להגדיר אותם מחדש כעת.

ונוס מסיימת את הנסיגה שלה בצמידות לפלוטו ובסקוור לאורנוס, מה שיכול לדחוף קשרים "מתנדנדים" לבוא לידי סיום וברמה העולמית להניע תהליכי שינוי בכלכלה, במעמדן של נשים, בחוקים הנוגעים לנישואין כדומה. 

ב- 21 בדצמבר, בדיוק ביום הקצר ביותר בשנה, יום היפוך החורף, עוברת ונוס למצב של עצירה לפני נסיגה, וב- 23 בדצמבר תחל הנסיגה עצמה. ונוס עוברת לנסיגה פעם ב- 18 חודשים למשך 40 יום והפעם הנסיגה כולה תהיה במזל גדי. מעלת העצירה היא 58'28 במזל גדי ומעלת העצירה לפני הילוך ישיר תהיה 33'13 בתאריך 30 בינואר. ב- 2 בפברואר תחזור ונוס להילוך ישיר וב- 5 במרץ תצא מטווח צל הנסיגה לקראת מעברה למזל דלי.

הנה שתי מדיטציות ממסורת הקונדליני יוגה שמתאימות לזמנים