לפעמים כל מה שאנחנו מייחלים לו הוא קצת שקט ורגיעה בזמנים סוערים. חודש אוקטובר הוא לא חודש כזה שיאפשר לנו את השקט והרגיעה, אבל הוא יאפשר לנו להתעמת עם הרבה דברים שצפים לפני השטח ואף להביא ריפוי רדיקלי, מעבר לכל מחשבה, אמונה ודעה. אז אפשר לקטר ולהתייאש, או שאפשר להתמודד באופן מודע עם מה שעולה ולעשות ככל שביכולתנו על מנת לחזק את האור בתוך האפילה המשתלטת. זו הזדמנות התפתחותית אמיתית לעשות שלום עם כל החלקים שבתוכנו ועם המורכבות של הבריאה ושל החיים האנושיים שבתוכה. כל זה יעזור לנו להתמודד עם ההפרדות והדואליות ולמצוא חיבורים חדשים, אותנטיים ומרפאים, בתוך חיינו. 

עם הלבנה המלאה בסוף חודש ספטמבר אנחנו נכנסים לשבועיים אשר במסורת ההינדית נקראים Pitṛ pakṣa שבועיים המוקדשים לאבות ולאמהות הקדמונים. התאריכים הם בין הלבנה המלאה ( 29/9) ועד מחזור הלבנה החדש, אשר הפעם יוצא גם ליקוי החמה (14/10) ולכן משמעותי ביותר מבחינה אנרגטית.

אפשר לעשות מחווה או טקס לקדמונים וקדמוניות, למי שהמשיכו את המסורת המשפחתית במשך דורות, אבל לא רק. אפשר גם לעשות את המחווה לחכמים הקדמונים שהובילו מסורות רוחניות וגם לאלים ולאלות למאמינים. אפשר לעשות גם משהו סימלי, להדליק נר זיכרון או כל דבר אחר שתרצו על מנת לזכור, לכבד ועזור בשחרור והמשכיות. כאמור, הפעם היום האחרון והסוגר של התקופה הזו הוא ליקוי החמה, מה שמאפשר לנו באמת לעבור תהליך משמעותי ומרפא. 

אנחנו פותחים את חודש אוקטובר עם אנרגיות לא פשוטות שיכולות לאתגר אותנו בדרכים שונות. בעוד ונוס שיצאה מנסיגה עדיין חוזרת על כל מעלות הנסיגה שלה, היא כעת מגיעה לשיא שאיתו התחלנו את הנסיגה ביולי. זה אומר שהיא חוזרת להיות חלק ממבנים פלנטרים לא פשוטים. המבנה המרכזי נקרא 'אצבע האלוהים' והוא מופיע פעמיים, כאשר ונוס היא חלק ממנו בשני המקרים. אז בתחילת אוקטובר שני המבנים של אצבע האלוהים מביאים איתם אנרגיה של תסכול וקושי מסוים. יש פה צורך להשלים עם התהליך של ונוס בחודשים האחרונים ולכן חשוב למצוא את היציאה מהתסכול עם התכווננות להתחדשות והאצה של תהליכים שהם מעבר לאני האינדיבידואלי אל האני החברתי. שימו לב אם יש דברים שהם כמו סגירת מעגל או שיפור והתקדמות בתחומים שעלו עבורכם בזמן הנסיגה של ונוס.

פלוטו, פלנטה המסמלת באסטרולוגיה תקופות מעברים ושינויים עמוקים ומשמעותים, אך גם מעוררים מאוד מבחינה רגשית, יוצא מנסיגה ב-11 באוקטובר. הימים שלפני היציאה מנסיגה, העצירה וגם קצת אחרי עלולים להיות לפעמים מערבולת רגשית מלאת תהפוכות. זו גם הזדמנות לתת דגש מיוחד לדברים ש'צריכים לצאת מן המערה', להשתחרר אל המודע ולהיות איתם בעבודת מודעות כנה, מבלי לפחד להתלכלך בבוץ הרגשי. מבחלי לפחד להתעמת עם השדים והאופל. פלוטו יבצע את המעבר הזה במעלה 53'27 במזל גדי (גלגל טרופי). זה מעבר שיכול גם להשפיע עוד על השינויים הפוליטיים-חברתיים, כמו גם על תחומי החוק והאתיקה בישראל, ולהביא איתו רעידת אדמה קטנה במקומות שזקוקים להנעה, להתמרה וגם לריפוי. 

בחודש אוקטובר יש גם דגש על הדרקונים של הירח, שהן נקודות היפותטיות במפה, אולם יש להן חשיבות רבה מבחינת עבודה אישית עם אנרגיות יותר מעודנות, אבל מעמיקות. אלו אנרגיות של הצללים ותהליכים פנימיים שמעוררים גם קונפליקטים פנימיים וחיצוניים.  יחד עם המעבר של מרס(מאדים) מול כירון ובצמידות לזנב הדרקון (קטו), יש גם את עונת הליקויים אשר מתרחשת פעמיים בשנה באופן קבוע אולם במזלות שונים. 

הליקויים נחשבים לאירועים שמימיים עוצמתיים, אולם חשוב לזכור שכמו בכל מעבר פלנטרי, גם כאן אין רק תוצאות שליליות או חיוביות. דברים יכולים להפתח או להסגר, ובכל מקרה האירועים סביב הליקויים הם שיעורים חשובים עבור הנשמה, ואפשר לומר שהם מציעים הזדמנות התפתחותית רדיקלית. חשוב לבדוק איך הליקויים משפיעים על מפת הלידה שלכם, מכיוון שלא כל ליקוי יהיה שווה בעוצמתו ובהשפעתו על מפת הלידה האישית. ליקויי חמה קשורים יותר לעבודת האגו והנוכחות האינדבידואלית שלנו בעולם. ליקויי ירח מביאים עבודה פנימית ומנטלית / רגשית בדגש על התודעה והזכרונות הרגשיים המוחזקים בה. השפעת הליקויים יכולה להיות לטווח זמן של כמה שבועות לפני ואחרי הליקויים, ועבור אנשים מסוימים אפילו יותר, עד שנה, תלוי במפת הלידה האישית.

לקריאה על הליקויים בציר המזלות מאזנים – טלה הכנסו לקישור

ליקוי החמה ב -14 באוקטובר במאזנים (גלגל טרופי) / CHITRA NAKSHATRA (גלגל סידרלי)

עם הליקוי על האופק של מדינת ישראל יש תחושה של סגירת מעגלים וחשיבות רבה לאחדות או פילוג. האחדות תגיע רק דרך קבלה של האחר כפי שהוא, מכל הצדדים. עלולה להיווצר אשליה של נפרדות אבל בסופו של דבר חשוב לדבר ולתקשר באופן פתוח וחשוף. מעגלי שיח חברתי לגישור ואיזון, להכרת האחר ולצאת מהשיח של אני מול האחר אל אני יחד עם האחר יכולים להיות משמעותיים ומרפאים מאוד סביב הזמן הזה.

בכלל הליקוי עצמו מעלה לפני השטח את נושא התקשורת בחיינו ואת המקומות הכואבים שבהם אנחנו מרגישים שאולי לא הצלחנו להעביר מסר כלשהו כמו שצריך, או לתקשר עם סביבתנו באופן שמסיר מתחים. זו עבודה עם צ'קרת הגרון, וישודהה, לדייק את מילותינו, לדבר רק כשנכון וכשצריך ולנסות לא לפגוע באחרים דרך מילים. הכוונה כאן חשובה ואולי הגיע הזמן לשחרר דפוסי חשיבה ותקשורת ישנים ולהפתח למשהו חדש ומרפא. מבחינה בריאותית כדאי לשים לב במיוחד לכליות, לאלרגיות שבאות לידי ביטוי דרך העור, לאברי הנשימה ולגפיים.

מבחינה רוחנית כל החודש אנחנו בתהליך חשוב והליקוי הזה הוא עוד רובד בתוך התהליך. זה זמן שמחבר אותנו אל הצורך להחליט מי מנהל עבורנו את הדרך. האם אנחנו נותנים לאגו את הכוח והשליטה המלאה, או שאנחנו מבינים שאנחנו חיים באשליה שבה הכל סובב סביבנו. זה זמן טוב לאפשר לאגו למות, באופן סימבולי כמובן, ולהתבונן בכנות ככל יכולתנו מבעד לאשליה של הזמן והמקום על מנת לאפשר לעצמנו להתמסר אל הספירלה הקוסמית. האגו שלנו, שבסופו של יום הוא כלי שימושי לחיים על פני האדמה, יכול להיות לעזר בתהליך, אבל החכמה היא לדעת להשתמש בזהות האינדיבדואלית באופן שיאפשר לנו לצאת ממשחקי הכוחנות של האגו ולמצוא את המרחב הניטרלי. 

ליקוי הלבנה ב- 28 באוקטובר במזל שור (גלגל טרופי) / ASHVINI NAKSHATRA במזל טלה (גלגל סידרלי)

גם ליקוי הלבנה מביא עימו אפשרות לחיבור עמוק לידע רדיקלי ומרפא. ליקוי הלבנה בעצם ממשיך ומחזק את העבודה האנרגטית של ליקוי החמה בכך שנושאי תקשורת וחיבור לידע גבוה, כמו גם הרצון לחקור וללמוד ולגלות מקומות חדשים, גם אם הם מנטליים ולא גיאוגרפיים, יכולים להיות הפתח לעבודת ההתפתחות והריפוי. החקירה יכולה להיות דרך הגוף הפיזי וכמו כן ריפוי דרך סוסים יכול להיות משמעותי מאוד בתקופה הזו. 

שימו לב שוב, ברוח התקופה, שהתגובות הרגשיות לא הופכות לאימפולסיביות ואגרסיביות. נסו לצאת מדעות מקובעות ועקשות מיותרת שמלווה ביהירות. אלו עלולים להיות המכשולים בדרך שלנו סביב הזמן הזה. עוד נושאים של תשוקה ומיניות יכולים לצוף על פני השטח וחשוב להיות במוכנות והתכווננות לעבודה מודעת גם בתחומים הללו. היכן אנחנו מוצאים את עצמנו כאשר אנחנו בתאוות יתר או נשארים עם חצי תאוותנו בידינו. עלולה להיות תחושה של תסכול וחוסר סיפוק ואז נסיונות לפצות עליהם בדרכים שונות. זה זמן שיכול להציף התמכרויות וגם טראומות, והכל ביחד יכול לייצר סיר לחץ רגשי שעולה על גדותיו. אבל כאמור, זהו זמן לריפוי רדיקלי. הריפוי הזה יכול להיות משמעותי בעבודה עם פראנה – כוח החיים, דרך תרגולי נשימות. כמו כן יש פוטנציאל מוגבר לכאבי ראש, לבעיות בסילוק ופינוי של פסולת מהגוף, עבודת מעיים וכל מה שקשור לאברי המין הזכריים והנקביים. 

לפי האסטרולוגיה ההודית, העובדת עם הגלגל הסידרלי, ראש הדרקון (RAHU) נמצא כעת במעמד לא פשוט. זהו מעבר שנחשב מאתגר ויכול להביא איתו שינויים אנרגטיים, מחזורים קרמתיים ותחושה שאנחנו ממש כמו טובעים בתוך הסערות של אוקיאנוס החיים. המעבר יורגש מחודש ספטמבר ועד סוף שנת 2023.  בזמן הזה נוכל לעבור גם תהליך ריפוי אבל רק כזה שכולל  התמודדות עם הצל והתשוקות החבויות שלנו. מבחינה חברתית-אנושית הרבה דברים יכולים לעלות לפני השטח ולהציף, באש ובמים, אז חשוב לשים לב שכל צינורות הניקוז, החיצוניים והפנימיים, פתוחים ונקיים.

המעבר של ראהו יכול לפעמים להרגיש כאוטי, כאילו יש נקודת קשר שקשה להתיר אותו, אבל זו גם הזדמנות להתפתחות רוחנית משמעותית יחד עם הכאוס וחוסר הוודאות. זהו זמן של סיומים והתחלות, גם ברמה האישית וגם ברמה הגלובלית. השינויים האנרגטיים הללו חשובים מאוד וכאמור יהיו איתנו עד סוף שנת 2023, אם כי במינונים פחות דרמטיים. הם בעצמם מסמלים תקופת מעבר חשובה, בעיקר ברמת הנשמה. 

אפשר אולי לנסות להסביר את המצב האסטרולוגי דרך התרגול היוגי. בזה האחרון אנחנו יודעים על שלושה קשרים פיזיים-אנרגטיים המהווים צמתים להעלאת אנרגיית הקונדליני. כדי לצלוח את הדרך הזו ולהתיר את הקשרים צריך לייצר תנועה הידראולית של האנרגיה במעלה הגוף ביחד עם טכניקות יוגיות שונות. אז גם במצב האסטרולוגי הזה של ראהו נדרשת מאיתנו הנעה והתמרה אנרגטית על מנת לפרום את הקשר ולאפשר לאנרגיה לזרום בחופשיות. זה יפתח עבורנו את המרחב לנוע ללא תקיעות ותסכול המתלווה אליה, לאפשר את הטרנספורמציה האנרגטית הדרושה עבור ההתפתחות בממד הרוח.

*נקשטרה היא קונסטלציה של כוכבים/ אחוזת ירח ומחושבת לפי הגלגל הסידרלי.

** כל הזמנים המוזכרים בהקשר למחזורים השונים הם לפי זמן ישראל.

גלי ליבנה I אסטרולוגיה מערבית והודית, יעוצים אישיים, הרצאות וקורסים I קונדליני יוגה שיעורים, סדנאות וקורסי מורים I הפילוסופיה של היוגה I קירטאן ושירה מקודשת I 

לשיעורי קונדליני יוגה ו/או לקביעת פגישת קריאה אסטרולוגית אישית צרו קשר בווטסאפ 054-7371187

למי שרוצים עוד מידע על מעברים אסטרולוגים ועוד טיפים יוגים לזמנים, אפשר להצטרף לקבוצה שקטה בווטסאפ: https://chat.whatsapp.com/HVNJC6k7uiS1D1IDkM28TA או בטלגרם: https://t.me/healingstarastroyoga