בשבועות האחרונים אנו עדים לעוד התפרצות של מגיפה קשה בקרב תושבי כדור הארץ. למגיפה הזו קוראים מגיפת המזל ה-13. היא תוקפת בעיקר אסטרונומים או כאלו שלא מוכנים לקבל שאסטרולוגיה אינה מה שהם רוצים שהיא תהיה. הסימנים שמעידים על הדבקות במגיפה הינם: ציניות, שלילה מוחלטת של האסטרולוגיה, בורות, חוסר יכולת לקבל את האחר, או דעות שונות משלי, וכמובן כתיבת כתבות של "מומחים" שטוענים שאסטרולוגיה היא אוסף של קישקושים. התרופה למחלה היא פשוט ללמוד אסטרולוגיה לעומק ולהבין שלהצהיר על היותה של האסטרולוגיה קשקוש מוחלט, זה בדיוק אותו הדבר כמו להגיד שאסטרונומיה זה קשקוש מוחלט. עד כאן אבחונים רפואיים.

הסיבה לכתיבת הפוסט הזה היא שהבוקר קראתי עוד כתבה של בחורה עם תואר מאוניברסיטה כלשהי, שהתייחסה לכתבה של עוד חוקר אסטרונום מדופלם מארה"ב שהחליט שהוא מגלה, בפעם המי יודע כמה, את המזל ה-13, מזל נחש. הוא טען שזה ישפיע על האסטרולוגיה, ושאולי המזל שלכם השתנה. ובכן, זה קשקוש מוחלט. הקדמונים שעסקו באסטרולוגיה בעת העתיקה ידעו על המזל הזה שהוא בעצם לא מזל. אופיאוקוס\מזל נחש הוא מערך כוכבי שנמצא בשמיים, אולם אין קשר בינו לבין המזלות האסטרולוגים, שמחולקים לפי המחזור של השמש למספר שווה של מעלות בגלגל, המחושב לפי השיטה הטרופית שבה משתמשים באסטרולוגיה המערבית. השיטה מחושבת לפי עונות השנה, ומחלקת כאמור את הגלגל ל-12 מזלות שווים אשר אינם משתנים. המזלות האלו אינם מקבילים לקונסטלציות של הכוכבים בשמיים, שביניהן נמצא גם אופיאוקוס הנחש.

שיטה נוספת היא השיטה הסידרלית, המציגה את מהלכי הכוכבים בשמיים ב"זמן אמת" ומבוססת על כוכבי השבת (Fixed Stars). בשיטה הזו  משתמשים בחישובים של האסטרולוגיה הוודית (הודית) למשל וזו גם הסיבה שמביאה את האסטרונומים לחשוב שנוסף מזל. שתי שיטות החישובים היו מוכרות מאז ומעולם, וכל שיטה עובדת בפני עצמה. אין צורך לחשוב במונחים של מה כן עובד ומה לא עובד, מה נכון ומה לא נכון. החכמה האסטרולוגית מציגה לנו את האפשרויות הסמליות האינסופיות שבשמיים וגם האסטרולוגים העתיקים ידעו את מה שאנחנו יודעים היום. נכון שהמפה האסטרולוגית בשיטה הטרופית אינה מציגה את מפת השמים בצורה מדעית אחד לאחד, אבל היא עדיין עובדת ויש לה חוקיות משלה שמבוססת על חישוב זמן גאוצנטרי.

עכשיו בואו ננסה להבין ביחד למה אסטרולוגיה ואסטרונומיה הן טכניקות שונות להבנת החיים והמציאות.

אסטרונומיה היא חלק מהמדע. כיום, המדע המודרני נפרד לגמרי מהאסטרולוגיה, לעומת ימים קדומים יותר כמו בתקופה ההלניסטית שבהם האסטרולוגים היו גם אסטרונומים והבינו את הקשר בין שני התחומים. כיום האסטרונומיה המודרנית הפרידה את עצמה מהאסטרולוגיה והפכה להיות חלק מהמדע המודרני המשתמש בתנאים מסויימים, וסובייקטיבים שנקבעו מראש, כדי להגדיר ולתייג תופעות שונות. האסטרונומיה כיום עוסקת רק בניתוח תנועת הפלנטות ביקום, מודדת מרחקים וכו' ולא עוסקת בסימליות של הכוכבים ובצורך ההתפתחותי שלנו כבני אדם.

האסטרולוגיה היא תורה שעוסקת בנו כבני האדם. באנושיות שלנו, ביכולת שלנו לבחור בחירות שיובילו אותנו לטוב או לרע. ההבנה היא שהבחירות שלנו נתונות לשינוי. יש לנו את הבחירה, כפי שנאמר "הכל צפוי והרשות נתונה", והבחירה שלנו תעשה באופן יחסי למקום שאנחנו נמצאים בו בחיים האלו. לא כל מי שנולד באותו יום יתנהג אותו דבר בדיוק כמו שכנו או שכנתו לעריסה. לכן גם אי אפשר לנבא עתידות. אם היינו יודעים את העתיד מה התועלת בלחיות את ההווה? אם לא הייתה לנו בחירה לא היינו מתפתחים ולא הייתה שום הצדקה להיותנו כאן.

הצפוי הוא בעצם מפת הלידה שאינה ניתנת לשינוי. אנחנו נולדנו בזמן ומקום מסויימים ולפי הנתונים האלו נקבעת המפה האישית שלנו. דרך המפה אנחנו יכולים להבין למה הגענו לכאן, מה המטרה או השיעור ההתפתחותי שלנו במערך הכללי של האנושות. האסטרולוגיה לוקחת בחשבון את זה וגם את העובדה שאנחנו מורכבים לא רק מבחינה פיזית אלא גם מנטלית, רגשית ורוחנית. בקריאה של מפה אסטרולגית יש לנו יכולת להבין מה מניע את האדם, למה הוא בוחר את בחירותיו בדרך מסויימת, למה הוא חוזר על אותם דפוסים וכו'. ההבנות האלו שעולות למודעות אנחנו יכולים להמשיך עם תהליך הריפוי שלנו כבני אדם ולהמשיך בהתפתחות המין האנושי.

אם אותם אסטרונומים היו מבינים שלהטיח הטחות שאין להם בסיס רק מוריד ממקצועיותם ואמינותם, הם לבטח היו חושבים פעמיים. לצערי לא כך הדבר, ואנו עדים לניסיונות חוזרים ונשנים לבטל את האסטרולוגיה כלאחר יד. נכון שאסטרולוגיה יומית בעיתונים לא מביאה את התוכן האסטרולוגי בצורה שיכולה להראות מהי באמת אסטרולוגיה. זה כמו לקרוא טיפ רפואי בעיתון. אם אתה מרגיש טוב והכל בסדר, הטיפ הזה יכול להיות נחמד עבורך לקריאה. אולי יעזור לך להיות יותר מודע למשהו. אבל אם יש לך בעיה רפואית אתה תלך לרופא לבדיקה מקיפה. וכך גם עם האסטרולוגיה. כל מי שרוצה באמת לשנות את חייו ולהבין מה הוא עושה פה בחיים האלו ואיך אפשר לשפר ולחיות חיים טובים יותר, את כל זה אפשר לעשות רק בייעוץ אסטרולוגי אישי עם נתוני הלידה של האדם, כולל שעת לידה מדויקת.