זה מצחיק, זה מגוחך וזה גם מעייף.
שוב ושוב עולה הדיון ההזוי הזה על המזל ה- 13. אנשים שמחפשים בכוח להמציא דברים, תוסיפו לזה קצת מרקורי בנסיגה, כמה ליקויים ומרס אחד מחוץ לגבולות וקיבלתם סערה בכוס תה.
ב- 2011 כתבתי על זה בבלוג שלי, ויש כאלו שכתבו על זה הרבה לפני, כך ששום דבר לא השתנה תחת השמש, חוץ מכמות הלייקים והתגובות ככל הנראה…
עדכנתי כמה קישורים בסוף הפוסט למי שרוצה לקרוא עוד ולהעמיק בעניין
26/9/2016
 ————————————————————————————————————–

הסיבה לכתיבת הפוסט הזה היא שהבוקר קראתי עוד כתבה של בחורה עם תואר מאוניברסיטה כלשהי, שהתייחסה לכתבה של עוד חוקר אסטרונום מדופלם מארה"ב שהחליט שהוא מגלה, בפעם המי יודע כמה, את המזל ה-13, מזל נחש. הוא טען שזה ישפיע על האסטרולוגיה, ושאולי המזל שלכם השתנה. ובכן, זה קשקוש מוחלט. הקדמונים שעסקו באסטרולוגיה בעת העתיקה ידעו על המזל הזה שהוא בעצם לא מזל. אופיאוקוס\מזל נחש הוא מערך כוכבי (קונסטלציה) שנמצא בשמים, אולם אין קשר בינו לבין 12 המזלות האסטרולוגים המחולקים לפי המחזור של השמש למספר שווה של מעלות בגלגל.

ניתן לומר שישנם 3 גלגלי מזלות: הטרופי, הסידרלי והקונסטלציות.

המחושב לפי השיטה הטרופית שבה משתמשים באסטרולוגיה המערבית. השיטה מחושבת לפי עונות השנה, ומחלקת כאמור את הגלגל ל-12 מזלות שווים אשר אינם משתנים. המזלות הללו אינם מקבילים לקונסטלציות של הכוכבים בשמים, שביניהן נמצא גם אופיאוקוס הנחש, אלא הם גלגל דמיוני/סמבולי. הטענה כי השמים ממשיכים לנוע ולהשתנות היא נכונה מאוד מבחינה אסטרונומית וסידרלית, אולם מבחינה אסטרולוגית טרופית אין לכך שום השפעה, והמזל שלכם נשאר אותו הדבר, כמו גם שאר המפה האסטרולוגית.

שיטה נוספת היא השיטה הסידרלית, המציגה את מהלכי הכוכבים בשמים ב"זמן אמת" ומבוססת על כוכבי השבת (Fixed Stars). בשיטה הזו  משתמשים בחישובים של האסטרולוגיה הוודית (הודית) למשל. שתי שיטות החישובים היו מוכרות מאז ומעולם, וכל שיטה עובדת בפני עצמה. אין צורך לבחור בהכרח. החכמה האסטרולוגית מציגה לנו את האפשרויות הסמליות האינסופיות שבשמים וגם האסטרולוגים העתיקים ידעו את מה שאנחנו יודעים היום.

עכשיו בואו ננסה להבין ביחד למה אסטרולוגיה ואסטרונומיה הן טכניקות שונות להבנת החיים והמציאות.

אסטרונומיה היא חלק מהמדע. כיום, המדע המודרני נפרד לגמרי מהאסטרולוגיה, לעומת ימים קדומים יותר כמו בתקופה ההלניסטית ולפני, שבהם האסטרולוגים היו גם אסטרונומים. כיום האסטרונומיה המודרנית הפרידה את עצמה מהאסטרולוגיה והפכה להיות חלק מהמדע המודרני המתבסס על הגדרות אמפיריות בלבד כדי להגדיר, להסביר ולתייג תופעות שונות. האסטרונומיה כיום עוסקת רק בניתוח תנועת הפלנטות ביקום, מודדת מרחקים וכו' ולא עוסקת בסימליות של הכוכבים ובצורך ההתפתחותי שלנו כבני אדם.

האסטרולוגיה היא תורה שעוסקת בנו כבני האדם. באנושיות שלנו, ביכולת שלנו לבחור בחירות שיובילו אותנו לטוב או לרע. ההבנה היא שהבחירות שלנו נתונות לשינוי. יש לנו את הבחירה, כפי שנאמר "הכל צפוי והרשות נתונה", והבחירה שלנו תעשה באופן יחסי למקום שאנחנו נמצאים בו בחיים האלו. לא כל מי שנולד באותו יום יתנהג אותו דבר בדיוק כמו שכנו או שכנתו לעריסה. לכן גם אי אפשר לנבא עתידות. אם היינו יודעים את העתיד מה התועלת בלחיות את ההווה? אם לא הייתה לנו בחירה לא היינו מתפתחים ולא הייתה שום הצדקה להיותנו כאן.

הצפוי הוא בעצם מפת הלידה שאינה ניתנת לשינוי. אנחנו נולדנו בזמן ומקום מסוימים על פני כדור הארץ, ולפי הנתונים האלו נקבעת המפה האישית שלנו. דרך המפה אנחנו יכולים להבין למה הגענו לכאן, מה המטרה או השיעור ההתפתחותי שלנו במערך הכללי של האנושות. האסטרולוגיה לוקחת בחשבון את זה וגם את העובדה שאנחנו מורכבים לא רק מבחינה פיזית אלא גם מנטלית, רגשית ורוחנית. בקריאה של מפה אסטרולגית אנחנו מתייחסים למורכבות של האדם, ודרכה יש לנו יכולת להבין מה מניע את האדם, למה הוא בוחר את בחירותיו בדרך מסוימת, למה הוא חוזר על אותם דפוסים וכו'. ההבנות האלו שעולות למודעות אנחנו יכולים להמשיך עם תהליך הריפוי שלנו כבני אדם ולהמשיך בהתפתחות המין האנושי.

אז כרגיל, אין חדש תחת השמש ואנו עדים לנסיונות חוזרים ונשנים לבטל את האסטרולוגיה כלאחר יד. נכון שאסטרולוגיה יומית בעיתונים לא מביאה את התוכן האסטרולוגי בצורה שיוכלה להראות מהי באמת אסטרולוגיה. זה כמו לקרוא טיפ רפואי בעיתון. אם אתה מרגיש טוב והכל בסדר, הטיפ הזה יכול להיות נחמד עבורך לקריאה. אולי יעזור לך להיות יותר מודע למשהו. אבל אם יש לך בעיה רפואית אתה תלך לרופא לבדיקה מקיפה. וכך גם עם האסטרולוגיה. כל מי שרוצה באמת לשנות את חייו ולהבין מה הוא עושה פה בחיים האלו ואיך אפשר לשפר ולחיות חיים טובים יותר, את כל זה אפשר לעשות רק בייעוץ אסטרולוגי אישי עם נתוני הלידה של האדם, כולל שעת לידה מדויקת. עם זאת נשאלת השאלה מדוע ממשיכים אנשי המדע להרגיש מאוימים מן הידע האסטרולוגי, גם כאשר הוסכם וברור שהאסטרולוגיה אינה חלק מן המדע המודרני? מה כל כך מפחיד אותם שהם צריכים להמשיך עם הרדיפה הבלתי פוסקת הזו? כנראה שיש דברים בגו, אבל נשאיר זאת לרודפים לשאול את עצמם מה מניע אותם ומדוע הם עושים את מה שהם עושים.

קצת קישורים רלוונטיים:

http://www.skyscript.co.uk/zodiachistory.html

http://www.skyscript.co.uk/zodiac.html#q6

The Zodiac Debate: Tropical vs Sidereal

The Tropical, Sidereal and Constellational Zodiacs